Webo: Galatasaray maalesef Türkiye’nin en büyük kulübü

Kariyerinde bir dönem Türkiye’de Fenerbahçe, Başakşehir, Ankaraspor ve Gaziantep formaları giyen Kamerunlu eski futbolcu Pierre Webo, Fanatik gazetesine röportaj verdi.

Fenerbahçe ve Başakşehir’deki günlerine yönelik sorulara yanıt veren Webo, Okan Buruk’la ilgili bir soruya ise, “Okan hoca Galatasaray’la Avrupa Kupası kazanabilir. Galatasaray da tırnak içinde söylüyorum bunu maalesef (gülerek) Türkiye’nin en başarılı ve en büyük kulübü” ifadelerini kullandı.

Webo’nun röportajından bir bölüm şöyle:

Fenerbahçe’ye transfer oldun. Son şampiyonluk sezonunda sen de vardın. Sizler için nasıl bir sezondu?

Fenerbahçe’deki şampiyonluk sezonunda çok iyi bir takım ve çok iyi oyuncular yoktu aslında sadece çok da iyi, çok da güçlü karakterler vardı o takımda. Volkan gibi, Emre gibi, kendimi de dahil edebilirim bu karakterlere. Maç içerisinde baskı kurabiliyorduk, hakemleri dahi etkileyebiliyorduk çünkü çok güçlü karakterde oyunculardık. Bruno Alves de öyleydi ya da Mehmet Topuz’u örnek verebilirim maç sonralarına, antrenmanlarına köpeğini getiriyordu, eğleniyorduk o sezon. Sadece futbol değildi olay, ortamımız çok iyiydi ve bunlar birleşince şampiyonluk geldi.

Fenerbahçe’de İsmail Kartal’la da çalıştın. Şu anda İsmail Kartal, Fenerbahçe’nin hocası. Bu sezon Sarı-Lacivertliler’in ligde ve Avrupa’da şansını nasıl görüyorsun?

O takımla, şuanki takımı karşılamak hiç doğru olmaz. Tamamen farklı yapıda takımlar. Bizim takımımızda çok kaliteli, çok baskın oyuncular vardı. Şu anda da çok kaliteli oyuncular var ama yine de jenarasyon farkı var. Örneğin o dönem bizim takımda Emre Belözoğlu vardı. Türk tarihinin en yetenekli, en iyi oyuncusu olduğunu düşünüyorum. Mesela onu biriyle kıyaslamam asla doğru olmaz. Takımın kimyası da çok önemli. Bizim kimyamız tutmuştu ve şampiyon olmuştuk. Bu sezon da çok iyi kadro kuruldu. Çok önemli isimler var takımda; örneğin Dzeko… Çok iyi bir forvet, iyi bir karakter. Fenerbahçe’de oynuyorsanız ve şampiyon olmak istiyorsanız maçın başından sonuna kadar savaşmak zorundasınız. Galatasaray ve Beşiktaş da iyi kadrolar kurdu. Genel olarak Türkiye Ligi’nde sadece kalite yetmiyor, şampiyon olmak için, diğer takımlarla baş etmek için savaşmanız gerekiyor.

Okan Buruk’la, Başakşehir’de şampiyonluk yaşadın. Ardından Okan hoca geçen sezon Galatasaray’la da şampiyon oldu. Okan hocayı bir teknik direktör olarak nasıl değerlendiriyorsun? Sence Okan Hoca Avrupa’ya gidebilir mi? Orada başarılı olabilir mi?

Okan Buruk kariyerimde tanıdığım en müthiş insanlardan birisi. Sadece çok iyi bir hoca değil, aynı zamanda mükemmel bir karakter. O kadar iyi bir hoca ki çalıştığı takımlara da bunu yansıtıyor. Her takımını başarılı yaptı. Avrupa’da başarılı olabilecek bir hoca. Ancak kupalar kazanmak için Avrupa’ya gitmesine gerek yok. Yerel kupaları zaten kazanıyor hoca ve Galatasaray. Galatasaray’ın ayrıca 1 Avrupa Kupası da var. Neden daha fazlası olmasın? Sevilla 7 kez kazandı. Okan hoca da bunları yapabilecek bir hoca. Galatasaray’la, Avrupa Kupası kazanabilir. Galatasaray da tırnak içinde söylüyorum bunu maalesef (gülerek) Türkiye’nin en başarılı ve en büyük kulübü.

Arda Güler, Real Madrid’e transfer olduğunda İspanyollar senin de fikrini sordular. Arda Güler hakkında neler söyledin?

Arda Güler çok büyük bir yetenek ve çok büyük bir potansiyeli var. Bunu ortaya çıkarmak için de büyük çaba sarf ediyor. Futboldan pek anlamayan birisi bile Arda Güler’i izlediğinde yetenekli olduğunu anlar. Tabii ki İspanya’da yıllarım geçti, hâlâ orayla iletişimim devam ediyor. Oradaki yetkililer, Barcelona ve Real Madrid çalışanları bana Arda Güler’i sordu. Ben de onun çok büyük bir yetenek olduğunu ve gelecekte çok daha iyi yerlere gelebileceğinden bahsettim. Sadece Arda Güler değil, farklı oyuncuları da bana soruyorlar, ben de burayla ilgili bilgileri veriyorum. Ben iyi futbolcunun ya da potansiyeli olan oyuncunun, iyi futbolcularla antrenman yaptığı zaman daha çok gelişeceğini düşünüyorum. Bu anlamda Real Madrid, Arda Güler için çok büyük bir şans. Vinicius da Madrid’e gittiğinde sanırım 17 yaşındaydı, iyi oyuncularla idman yaparak bu günlere geldi. Arda’nın da böyle bir dönüşüm ve gelişim yaşayacağına inanıyorum.

KAYNAK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x